| 1 תגובות פורסם תחת נושאים: , . ]

ב- 27.7.1939 עלה היישוב כפר נטר על הקרקע כיישוב חומה ומגדל. במסמרים, פטישים, לוחות דיקט וחצץ, עלו החלוצים על גבעת החול המבודדת (היכן שכיום נמצא ביתה של משפחת גרבר, מול הצרכניה) ובתוך יום אחד השלימו את בניית המחנה מוקף החומה. בתוך החומה נבנו מגדל שמירה, 4 צריפים והוקמו כמה אוהלים.


רק בתחילת שנות ה-90 נודע בדרך המקרה שיום היסטורי וחגיגי זה תועד והוסרט במצלמת קולנוע. ליחצו על המשולש במרכז התמונה כדי לצפות בסרטון.לפני כ-15 שנה טיילה אחראית הארכיון של כפר נטר אלה יריב עם משפחתה באגף הנוער של מוזיאון ישראל. היא לא ידעה שבאותו יום תתגלגל לידיה כזו מציאה: הסרטון המקורי של יום הקמת כפר נטר. שם התערוכה בה ביקרו היה "כשסבא וסבתא היו קטנים" והיא עסקה בימי תחילת ההתיישבות בארץ. לפתע ילדה של אלה משך אותה לעבר עמדת מחשב בה הוצגה חבורת חלוצים. מעל כל דמות נרשמה כותרת היתולית. אחת הדמויות נקראה "בת דודתי רוחמה שאוהבת לעלות על הקרקע". "אמא, תראי!" אמר הילד ולחץ על דמותה של רוחמה... והסרטון ההסטורי עלה לנגד עינהם המופתעות.

הסרטון צולם ע"י נתן אקסלרוד מאבות תעשיית הקולנוע בישראל ומייסד "יומני כרמל". לא ידוע אם הוזמן ע"י הסוכנות או קק"ל או שצולם באופן פרטי.

אלה יצרה קשר עם הנהלת המוזיאון כדי להשיג עותק של הסרטון. היא הופנתה לארכיון הסרטים אקסלרוד של סינמטק ירושלים. שם נקנה העותק בעבור 300 שקלים (נחשב אז המון!) עבור ארכיון כפר נטר. קלטת הוידאו נמצאה בארכיון של אלה שנים רבות ולאחרונה עברה המרה לפורמט דיגיטלי.

מה מתאים יותר משנת חגיגות ה-70 לכפר נטר מלפרסם סרטון נדיר זה באתר האינטרנט שלנו כדי שכולכם תוכלו לצפות ולהינות ממנו.

מאז שנחשף הסרטון לא זוהו המשתתפים בו. לא הפועלים והפועלות ולא המכובדים שהשתתפו בטקס. זוהי הזדמנות לחשוף את הסרטון לקהל רחב יותר ולבקש מכולכם לנסות להתעמק בפרטים ואולי לזהות מי מהם. נכדים/נכדות, בנים/בנות של מייסדי וותיקי הכפר - עיזרו למבוגרים לצפות בסרטון, מי יודע אולי יזהו בו מישהו. צרו קשר במקרה והצלחתם.

1 תגובות

avhu אמר/ה... @ 21 בפברואר 2009 בשעה 16:47

תיעוד היסטורי חשוב ביותר! מצויין לשמור אירועים אלה מתועדים בקישוריות ישירה - יפה מאד!
אני מניח שתיעוד בנייתם של בתים נוספים בכפר בעשורים שלאחר ההקמה אף הם מתועדים - כדאי להשמיע קול קורא להעביר הסרטונים למערכת לתיעוד.

הוסף רשומת תגובה