| 3 תגובות פורסם תחת נושאים: . ]

מאת: אבי הוברמן

בעוד שמדינות מפותחות מעלות על נס את דגל המיחזור, הרי שישראל מדשדשת. ביפן לכל בית אב ישנו חדר אשפה מודרני. במרבית הערים במערב פחי המיחזור עומדים בחזיתות הבתים ברחובות, כולל אמצעי פינוי מודרניים.

בארצנו טרם הגיעה תרבות זו אל משקי הבית מפני שאין יכולת של הרשויות לפנות פסולת מופרדת כבר מהבתים. עם זאת החלו ערים כדוגמת רעננה להעמיד פינות מיחזור משוכללות. העמדות כוללות מיכלי מחזור לנייר, לשקיות פלסטיק, לבקבוקי פלסטיק גדולים וגדולים מאד, לסוללות, למדיה מגנטית (CD ו- DVD) ואף לביגוד.הסתובבתי לאחרונה ברעננה והנה תמונה שצילמתי באחד המרכזים בה. שימו לב לשילוט היפה ומקום עמידתו הגאה של המרכז: בסמוך למדרכה, בין בתי שכונה פרטיים, במקום נגיש לציבור עם אפשרות לעצור הרכב, לרדת ולהשליך הפסולת למיחזור.

ומה מצב עמדות המיחזור בכפרנו היקר?העמדה הראשית נמצאת במרכז הכפר, מאחורי הצרכניה. הנה מיכלי איסוף הנייר. אבל איפה עמדת הבקבוקים?הנה היא הפינה הנסתרת! הפינה מוחבאת מאחורי שיח פסיפלורה ובד ירוק לא חדיר כדי שאף אחד לא יראה.פינת המיחזור כוללת מסבך לבקבוקים, ללא פתח לבקבוקים גדולים. הפינה מוזנחת, לעיתים מזומנות מסבך הבקבוקים מפוצץ ולא מפונה בזמן. מפני שלא ניתן להכניס מיכלים גדולים ושאינם עגולים למסבך, הם מתגוללים למעלה.

בנוסף קיימות בכפר עוד 2 עמדות קטנות יותר: בדרום הכפר, ברחוב האורן שסביב גן השעשועים ניצב מיכל מיחזור ירוק של אמניר לאיסוף נייר בלבד. בדרום ההרחבה במפגש הרחובות האלה והשיטה ניצב מסבך לבקבוקי פלסטיק ומיכל לאיסוף נייר של אמניר. פינה מרוחקת מאד ולא נגישה.

אז מה בסך הכל נדרש?

1. ליצור עמדה ראשית מכובדות כפי שעשתה עיריית רעננה. על העמדה לכלול את כל סוגי המיחזור: נייר, קרטון, בקבוקים, כולל עם פתחים גדולים למיכלים הגדולים יותר (אל"ה מחליפה כיום מסבכים ישנים בכאלו עם פתח גדול). יש להוסיף עמדות מיחזור לשקיות, בגדים, סוללות ומדיה מגנטית. לסדר את הפינה בצורה אסטתית ולקבוע שלט יפה.

2. יש להעביר את כל הפינות למקומות בולטים ונגישים יותר כדי לעודד את פעולת המיחזור בקרב התושבים ולהראות את חשיבותה כדבר שהוא חלק מהשיגרה ולא משהו שראוי להחביאו כי זהו "זבל".

מקומות ראויים לדעתי הם:
- חניית הצרכניה או בסמוך לחנייה בין בית הכנסת למועדון.
- חניית גני הילדים. ממילא עוצרים שם ויורדים מהרכב וזוהי גם הזדמנות טובה לחנך את הצעירים!
- תחילת המדשאה שבצפון ההרחבה.
- פינת דרום הכפר ברחוב האורן, בסמוך לשלט המודעות מהעץ.

חג אביב שמח לכולם וחיים נקיים יותר.

אבי הוברמן
כפר נטר

רוצים להגיב על הכתבה? ליחצו על הלינק "תגובות" המופיע בקטן מתחת לכותרת הראשית (בהמשך לתאריך). בחלון שיפתח כיתבו את תגובתכם.

3 תגובות

איל רביב אמר/ה... @ 10 באפריל 2009 בשעה 10:51

מיקומי נקודות המיחזור בקצוות הכפר נכונים בעיקרון אין צורך בתצוגת מתקני המחזור בחוצות
ניתן לשפרן ע"י הסתרתן בעזרת צמחיה וכד' ובמקביל להעמיד שילוט הכוונה לפינות
כן אפשר להקים נקודת מחזור מאחרי הצרכניה או בשולי החניה של הגנים
כדאי אף להציב מכונה למחזור בקבוקים בפקדון ע"י הצרכניה

ורדה גזית אמר/ה... @ 10 באפריל 2009 בשעה 19:48

תגובתי לגבי מיכלי המיחזור: כמובן שאני בעד!! זה נראה כמו חזון אחרית הימים. הלוואי עלינו דבר כזה

avhu אמר/ה... @ 25 באפריל 2009 בשעה 8:25

חשוב שתחום המיחזור ייראה ולא יוחבא כצרעת. בהחלט אין צורך ולא נדרשת הסתרת הפינות ע"י צמחיה - אין שום פסול בפינה מטופחת כפי שראיתם ברעננה.
יש ליצור קשר עם עריית רעננה, לברר כיצד הם מתקשרים עם אמניר ואל"ה לפינוי הפסולת - וכך להתקדם כצת להצלת הכדור.

הוסף רשומת תגובה